Wydawać by się mogło, że w świecie, w którym aparat fotograficzny zawsze nosimy ze sobą (mamy go w końcu w telefonie), tradycyjny sprzęt cyfrowy nie będzie już potrzebny. Warto jednak pamiętać, że smartfon nie pozwoli nam w pełni rozwinąć skrzydeł w fotografii. Jeśli zależy nam więc na zdjęciach naprawdę dobrej jakości, warto zastanowić się nad kupnem aparatu cyfrowego.

Dlaczego warto?

W dobie mediów społecznościowych każdy buduje swój wizerunek również poprzez zdjęcia. Nic więc dziwnego, że robimy ich mnóstwo i chcemy, by były ładne. Używane przez nas smartfony pomagają w uwiecznianiu codzienności, ale robione przez nie zdjęcia nie dorównują możliwościom aparatom cyfrowym. Właśnie dlatego warto zainwestować w profesjonalny sprzęt – aparat zapewni nam więcej możliwości, podniesie jakość zdjęć i nie rozładuje się tak szybko, jak nasz telefon. Bogata oferta rynkowa pozwala obecnie na dobór sprzętu na miarę naszych potrzeb.

Kompakt czy lustrzanka?

Na rynku znajdziemy obecnie dwa rodzaje aparatów cyfrowych: aparaty kompaktowe i lustrzanki. Oba typy posiadają wiele modeli, dlatego przed zakupem warto przede wszystkim poznać wady i zalety obu opcji. Aparaty kompaktowe są poręczne i łatwe w obsłudze. Ich niewielki kształt pozwala na zabranie ich praktycznie wszędzie bez dokładania dodatkowych kilogramów do naszego bagażu. Sprzęt tego typu jest zazwyczaj tani, łatwy w użyciu oraz może poszczycić się ciekawym designem. Do wad kompaktów należy brak zaawansowanych ustawień, mała matryca i niewielka precyzja wykonywanych zdjęć. Kompakty nie posiadają też raczej wymiennych obiektywów, co również skreśla je z listy sprzętów pożądanych przez osoby chcące zająć się fotografią „na poważnie”.

Dla wspomnianych amatorów fotografii polecany jest drugi rodzaj sprzętu – lustrzanki. Aparaty te charakteryzuje dobrej jakości matryca i płynna praca urządzenia. Ogromnym atutem jest zaawansowana optyka i możliwość zmiany obiektywu na taki, dzięki któremu uzyska się najbardziej pożądany efekt zdjęciowy. Niestety aparaty tego typu są znacznie droższe niż kompakty, mają większe rozmiary i wymagają nieco wiedzy fotograficznej przy ich używaniu. Dlatego polecane są pasjonatom i amatorom chcącym zgłębić tajniki robienia zdjęć.

Gdzie kupować aparaty cyfrowe?

Bogata oferta rynkowa pozwala na wybór sprzętu, który będzie najlepiej dostosowany do naszych potrzeb. Wybierając wymarzony aparat cyfrowy, warto przede wszystkim przejrzeć Internet i zorientować się jakie korzyści przynosi nam zakup sprzętu online. Profesjonalne sklepy, takie jak np. e-oko.pl dostarczą nam wiedzy na temat konkretnych modeli i pozwolą znaleźć aparat cyfrowy na każdą kieszeń. Przeglądanie ofert online to też dobra okazja do porównania cen i poszerzenia swojej wiedzy na temat fotografii