Jeżeli chcemy szybko rozpocząć budowę domu, powinniśmy skorzystać z możliwości, jakie daje nam agregat prądotwórczy. Najpierw jednak należy zastanowić się, jakimi parametrami powinien się on wyróżniać.

Na wstępnie należy podkreślić, że wykorzystanie agregatu okaże się możliwe tylko wówczas, gdy na budowie dysponujemy tak zwanym przyłączem tymczasowy. Jak działa agregat? Jego zadanie polega na przetworzeniu energii mechanicznej na elektryczną, którą będzie można wykorzystać do zasilenia niezbędnych urządzeń i maszyn.

Wszystko to jest możliwe dzięki wykorzystaniu silnika, prądnicy oraz rozdzielni. Każdy agregat posiada również specjalne elementy kontrolne, które zwiększają bezpieczeństwo jego wykorzystania. Urządzenie podczas pracy wykorzystuje odpowiednie paliwo. Na rynku dostępne są agregaty benzynowe, gazowe oraz na olej napędowy.

Najważniejsze parametry

Oczywiście o tym, jaki generator prądu okaże się odpowiedni na budowę, decydują parametry techniczne dostępnych na rynku urządzeń. Poza nimi zwrócić uwagę należy również na renomę producenta, który odpowiada za jego przygotowanie. Sklepach sporo jest tanich agregatów, które pochodzą od nieznanych firm. W efekcie okazują się one awaryjne i niezbyt wydajne, co oczywiście sprawia, że początkowe oszczędności szybko okazują się wyłącznie pozorne.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, by wybór agregatu okazał się trafiony?

Moc. Jest ona najważniejsza, ponieważ decyduje o tym, czy urządzenie będzie w stanie zasilić wszystkie wykorzystywane na budowie sprzęty i maszyny. Należy zsumować ich moc, a następnie przyrównać do mocy agregatu – jeżeli okaże się wyższa, jest on wart zakupu.

Pamiętać należy przy tym, że w moc agregatu zapisywana jest na kilka sposobów. Niektórzy producenci umieszczają wyłącznie informacje na temat wartości maksymalny, inni natomiast rozdzielają je na dwie kategorie, zapisują również moc uzyskiwaną przy 75-procentowym spalaniu.

Napięcie. Obecnie agregaty dzielimy na dwie kategorie. Mowa tu o urządzeniach jednofazowych (napięcie równe 230 V) oraz trójfazowych (napięcie równe 400 V). Jeżeli szukamy agregatu na budowę, musi być to model trójfazowy.

Zsumowanie mocy wszystkich urządzeń wykorzystywanych na budowie często prowadzi do sytuacji, w której kupowany agregat jest zbyt mocny, a my plujemy sobie w brodę i żałujemy, że wydaliśmy zbyt dużo. Pamiętać należy o tym, że nigdy nie jest tak, że wszystkie urządzenia i maszyny działają jednocześnie. Oznacza to, że maksymalna wydajność agregatu raczej nie będzie wykorzystywana.

Wszystko to sprawia, że przed zakupem warto skonsultować się z robotnikami realizującymi budowa domu. Po przeanalizowaniu zaplanowanych prac łatwiej można obliczyć, ile mocy rzeczywiście będzie potrzebne. Decydując się na zakup konkretnych modeli agregatów, zwróćmy uwagę, czy producent nie zdecydował się na wykorzystanie dodatkowego wyposażenia.

Na pewno pomocny okaże się wózek transportowy, ponieważ agregaty zazwyczaj są bardzo ciężkie. Wiele wysokiej jakości urządzeń wykorzystuje specjalne katalizatory, które prowadzą do znacznego ograniczenia emitowanych spalin. Szczególnie polecane są także agregaty wyposażone w tłumiki – dzięki nim hałas generowany podczas pracy nie jest tak uciążliwy, jak w przypadku standardowych urządzeń.

Jaki model wybrać?

Jak już wspomnieliśmy, warto skorzystać z doświadczenia i wiedzy osób, które będą odpowiedzialne za budowę domu. Doskonale wiedzą oni, z jakich narzędzi będą korzystać i jaka moc okaże się potrzebna do tego, aby zagwarantować komfortowe zasilanie.

Pamiętać należy o tym, że zazwyczaj do wyniku przeprowadzonych obliczeń najczęściej dodaje się około 15-20% zapasu na wypadek zaniżonych parametrów wykorzystywanych narzędzi i sprzętów. Jeszcze raz warto podkreślić, by nie decydować się na agregaty pochodzące od niesprawdzonych producentów, którzy kuszą przede wszystkim niskimi cenami. Praca tych urządzeń może okazać się nieskuteczna i niebezpieczna.