Farbowanie włosów stało się czynnością tak powszechnie wykonywaną przez kobiety, że wydaje się, iż każda z nas powinna wiedzieć o niej już wszystko. Tymczasem okazuje się, że na temat koloryzacji włosów nadal krąży wiele nieprawdziwych informacji, w które po prostu niepotrzebnie wierzymy. Przedstawiamy zatem 6 największych mitów dotyczących farbowania włosów. Przekonaj się, czy koloryzacja włosów rzeczywiście jest aż tak szkodliwa dla Ciebie i Twoich włosów!

1. Farbowanie włosów w ciąży jest szkodliwe dla dziecka

Kobiety w ciąży bardzo często rezygnują z koloryzacji włosów, sądząc że drażniący skład farby do włosów może w jakiś sposób zaszkodzić płodowi. Prawda jednak jest taka, że odpowiednio dobrana farba do włosów nie wpłynie niekorzystnie na zdrowie malucha. Najlepiej w tym przypadku zrezygnować z tradycyjnych środków do koloryzacji na rzecz farb do włosów bez amoniaku, które charakteryzują się znacznie delikatniejszym składem. Pamiętajmy jednak o tym, by całkowicie zrezygnować z farbowania włosów w I trymestrze ciąży – jest to czas, w którym należy zachować szczególną ostrożność podczas wykonywania wszelkich zabiegów kosmetycznych.

2. Farbowanie włosów powoduje ich wypadanie

Wiele pań błędnie uważa, że regularna koloryzacja włosów to jedna z częstszych przyczyn wypadania włosów. Prawda jest jednak zupełnie inna, gdyż farba do włosów nie wpływa w żaden sposób na cebulkę włosa, lecz jedynie martwą część włosa, czyli tzw. łodygę. Jeśli zatem zabieg koloryzacji włosów został przeprowadzony w prawidłowy sposób i nie podrażnił skóry głowy, jest on dla naszych włosów całkowicie bezpieczny.

3. Włosy po farbowaniu niszczą się i są pozbawione blasku

Farbowanie włosów nie jest szkodliwym zabiegiem dla naszych włosów, o ile nie będziemy powtarzać koloryzacji zbyt często. Optymalny czas przerwy pomiędzy kolejnym farbowaniem włosów to około 6-8 tygodni, a w przypadku farb do włosów bez amoniaku nawet co 3-4 tygodnie. Co więcej, współcześnie na rynku kosmetycznym możemy znaleźć wiele farb do domowej koloryzacji, które nie tylko nie niszczą włosów, ale dodatkowo posiadają w swoim składzie odżywcze substancje, które nadają włosom miękkości i blasku oraz chronią je przed działaniem czynników zewnętrznych np. farba do włosów Excellence Créme L’Oréal Paris. A zatem to, że włosy po farbowaniu bardziej się niszczą i są pozbawione blasku jest absolutnym mitem!

4. Koloryzacja pogrubia włosy

Proces koloryzacji włosów nie jest w stanie w żaden sposób zmienić grubości naszych włosów. Aczkolwiek włókna włosów po farbowaniu stają bardziej “chropowate”, co może stwarzać wrażenie, że zyskały one dodatkową objętość. Jest to jednak tylko rodzaj pewnego “złudzenia optycznego”!

5. Koloryzacja zmienia naturalny odcień włosów

Wiele kobiet uważa, że wykonywanie regularnej koloryzacji włosów spowodowało nieodwracalną zmianę w naturalnym odcieniu ich włosów. Najczęściej możemy usłyszeć, że po latach farbowania włosy stały się “mysie” – to znaczy szare i pozbawione blasku. Trzeba jednak uświadomić sobie, że środek do koloryzacji włosów nie jest w stanie wpłynąć na w jakikolwiek sposób na naszą genetykę ani też nasze nowe (odrastające kilka tygodni po farbowaniu) włosy. Jest to zapewne rodzaj kolejnego “złudzenia”, który wywołuje po prostu widoczna różnica pomiędzy kolorem odrostów a zafarbowanej powierzchni włosów.

6. Farba do włosów blond niszczy włosy

Bardzo dużo mitów dotyczy właśnie farbowania włosów na blond – w tym ten, że regularna koloryzacja na jasny kolor powoduje ich trwałe uszkodzenie. Oczywiście, może ona niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszych włosów, jeśli naszym wyjściowym kolorem włosów jest czerń czy ciemny brąz – wtedy konieczne okazuje się rozjaśnianie włosów przy pomocy specjalnego i szkodliwego dla włosów rozjaśniacza. W pozostałych przypadkach nasze włosy nie zniszczą się tak bardzo, jak sądzimy. Prawdą jest jednak, że włosy blond wymagają od nas szczególnej dbałości podczas codziennej pielęgnacji, gdyż jasne włosy charakteryzują się większą szorstkością i skłonnością do łamliwości niż włosy ciemne.